Blog

Jak powinna wyglądać wentylacja w tartaku?

W trakcie profesjonalnej obróbki drewna powstaje mnóstwo pyłów, trocin i innych zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu pracowników. Dlatego w tartakach powinna znajdować się skuteczna i dobrze zaprojektowana wentylacja. Jakie wyróżniamy rodzaje wentylacji, które mogą być stosowane w tartakach?

Czytaj dalej

Jak zadbać o BHP w zakładzie tartacznym?

Przestrzeganie zasad BHP jest ważne w każdym zakładzie przemysłowym, ale ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo podczas pracy, w tartakach wydaje się ono szczególnie istotne. Jakie obowiązki w zakresie dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy mają pracodawcy oraz pracownicy? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie tartacznym?

Czytaj dalej

Czym obrzynać deski?

Jedną z czynności, które wykonuje się w tartakach i zakładach obróbki drewna, jest obrzynanie desek oraz innych elementów drewnianych. Jakich maszyn się do tego używa i czym muszą się odznaczać?

Czytaj dalej

Jak zbudowana jest linia tartaczna?

Linie tartaczne to specjalistyczne zespoły urządzeń, które w tartakach służą do obróbki, przecinania, wycinania i obrzynania drewna. Opisujemy kilka przykładów tych maszyn.

Czytaj dalej

Kiedy stosuje się formatówki do drewna?

Trudno wyobrazić sobie pracę tartaków i innych przedsiębiorstw trudniących się cięciem oraz przetwórstwem drewna, które nie miałyby w swoim wyposażeniu formatówek do drewna. Do czego zatem służą te urządzenia i gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Czytaj dalej

Jakie normy powinny spełniać formatówki do desek?

Do przycinania drewnianych desek i kantówek w tartakach oraz w innych zakładach obróbki drewna używa się formatówek. Czym powinna odznaczać się dobra formatówka do desek? Jakie normy musi spełniać?

Czytaj dalej

Z jakich rur wykonywać przewody wentylacyjne?

Rury na przewody wentylacyjne muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Obowiązujące przepisy dopuszczają stosowanie rur z tworzyw niepalnych, dlatego najczęściej wykorzystuje się rury metalowe. Na rynku dostępne są:

Czytaj dalej

Jak wybrać najlepszy odciąg do trocin?

Odciągi do trocin to istotny element wyposażenia każdego zakładu drzewnego i stolarskiego. Jego zadaniem jest przede wszystkim skuteczne odprowadzanie wiórów, trocin i pyłów z maszyn. Wszystko to ma na celu przede wszystkim wydłużenie żywotności i skuteczności działania poszczególnych sprzętów stolarskich. Za sprawą odciągów pyły nie osadzają się w środku maszyn, lecz gromadzone są w pojemnikach […]

Czytaj dalej

Poznaj rodzaje pił do drewna

Piła to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy obróbce drewna. Podstawową jej funkcją jest rozdzielanie materiału na mniejsze fragmenty. W praktyce jednak tego typu narzędzia znajdują znacznie szersze zastosowanie, szczególnie w profesjonalnych zakładach stolarskich. Dlatego też wyróżniamy wiele rodzajów pił, które różnią się od siebie przeznaczenie, rodzajem ostrza, wielkością zębów itd. Poznaj najważniejsze z nich.

Czytaj dalej

Co należy wiedzieć o rurach spiro?

Rury spiro wykorzystywane są w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i rekuperacji. Znajdują zastosowanie głównie w obiektach przemysłowych oraz komercyjnych, ale mogą być użyte także w budynkach mieszkalnych. Spełniają wysokie normy bezpieczeństwa i z powodzeniem montowane są nawet w trudnych warunkach. Czym się charakteryzują? Jakie są ich najważniejsze zalety użytkowe? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Czytaj dalej