Blog

Jak działa klockarka do palet?

Klockarka do palet to specjalistyczna maszyna tartaczna służąca do produkcji klocków z litego drewna, które następnie wykorzystywane są w procesie montażu palet. Jak działają te urządzenia i jakie mają zalety?

Czytaj dalej

Automatyzacja w zakładach tartacznych. Szanse i wyzwania

Przemysł drzewny od wieków korzysta z technologii, aby zoptymalizować procesy obróbki drewna i sukcesywnie zwiększać wydajność produkcji. Odbywa się to coraz częściej za sprawą częściowo lub całkowicie zautomatyzowanych linii tartacznych. Jakie wyzwania i szanse stoją przed właścicielami zakładów tartacznych, którzy chcą postawić na automatyzację produkcji?

Czytaj dalej

Funkcje i możliwości traków tarczowych

Traki tarczowe są niezwykle przydatnymi narzędziami stosowanymi w przemyśle drzewnym. Stanowią one kluczowe elementy w liniach tartacznych, zarówno w dużych tartakach, jak i w mniejszych warsztatach stolarskich. Opisujemy funkcje i możliwości traków tarczowych, które czynią je wszechstronnymi maszynami do obróbki drewna.

Czytaj dalej

Jakich kwalifikacji wymaga obsługa maszyn stolarskich?

Wykorzystywane w zakładach tartacznych maszyny stolarskie do drewna umożliwiają precyzyjną obróbkę drewna, usprawniając w ten sposób cały proces produkcji. Jednakże nieprawidłowe ich użytkowanie może stanowić zagrożenie dla operatora i przyczynić się do błędów podczas pracy. Jakimi kompetencjami trzeba się zatem wykazać, żeby bezpiecznie i skutecznie obsługiwać maszyny stolarskie?

Czytaj dalej

Jakie piły są używane w tartakach?

W tartakach przetwarza się surowe drewno na różnego rodzaju wyroby. W procesie obróbki drewna kluczową rolę pełnią różnorodne profesjonalne maszyny oraz narzędzia, takie jak piły tarczowe i taśmowe do drewna. Za sprawą swojej wszechstronności i skuteczności, te specjalistyczne narzędzia umożliwiają precyzyjne i szybkie cięcie drewna, co przekłada się pozytywnie na efektywność oraz jakość produkcji w […]

Czytaj dalej

Czym wyróżniają się nowoczesne zakłady tartaczne?

Nowoczesne zakłady tartaczne stanowią kluczowy element przemysłu drzewnego, oferując zaawansowane rozwiązania w obszarze obróbki drewna. Obecnie produkowane maszyny tartaczne są w stanie sprostać najbardziej wymagającym zadaniom i zagwarantować wysoką jakość produkcji. Wyjaśniamy, jakie urządzenia są zazwyczaj stosowane w nowoczesnych tartakach.

Czytaj dalej

Jak powinna wyglądać wentylacja w tartaku?

W trakcie profesjonalnej obróbki drewna powstaje mnóstwo pyłów, trocin i innych zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu pracowników. Dlatego w tartakach powinna znajdować się skuteczna i dobrze zaprojektowana wentylacja. Jakie wyróżniamy rodzaje wentylacji, które mogą być stosowane w tartakach?

Czytaj dalej

Jak zadbać o BHP w zakładzie tartacznym?

Przestrzeganie zasad BHP jest ważne w każdym zakładzie przemysłowym, ale ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo podczas pracy, w tartakach wydaje się ono szczególnie istotne. Jakie obowiązki w zakresie dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy mają pracodawcy oraz pracownicy? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie tartacznym?

Czytaj dalej

Czym obrzynać deski?

Jedną z czynności, które wykonuje się w tartakach i zakładach obróbki drewna, jest obrzynanie desek oraz innych elementów drewnianych. Jakich maszyn się do tego używa i czym muszą się odznaczać?

Czytaj dalej

Jak zbudowana jest linia tartaczna?

Linie tartaczne to specjalistyczne zespoły urządzeń, które w tartakach służą do obróbki, przecinania, wycinania i obrzynania drewna. Opisujemy kilka przykładów tych maszyn.

Czytaj dalej