Blog

Jak na przestrzeni lat ewoluowały maszyny do obróbki drewna?

Rozwój technologii wpłynął pozytywnie na wydajność zakładów tartacznych i całego przemysłu drzewnego. Nowoczesne maszyny obrabiają drewno jeszcze szybciej, precyzyjniej i sprawniej. 

Czytaj dalej

Czym są tzw. wielopiły do drewna?

W tartakach używa się wielu nowoczesnych i wielofunkcyjnych maszyn do obróbki drewna. Jednym z nich są wielopiły do drewna. Czym się wyróżniają te maszyny i jakie jest ich przeznaczenie?

Czytaj dalej

Do czego służą kształtki spiro?

Kształtki spiro, znane również jako kształtki wentylacyjne, to niezbędne elementy systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu cieplnego oraz jakości powietrza wewnątrz budynków. Wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, a także w obiektach użyteczności publicznej. W artykule przedstawimy zastosowanie kształtek spiro, ich rodzaje oraz zalety wynikające z ich […]

Czytaj dalej

Jak zwiększyć efektywność i tempo pracy w tartaku?

Niemal każdy przedsiębiorca działający w branży zajmującej się obróbką drewna zastanawia się nad tym, jak zwiększyć wydajność oraz tempo pracy w swoim zakładzie tartacznym. W artykule udzielamy kilku pomocnych rad w tym zakresie.

Czytaj dalej

Z czego wynika popularność pił tarczowych?

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost popularności pił tarczowych w Polsce. Te niezwykle praktyczne narzędzia są coraz częściej wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowania. W niniejszym artykule przyjrzymy się, z czego wynika popularność pił tarczowych oraz jakie są ich zalety i zastosowania.

Czytaj dalej

Czy istnieją różnice między piłą a pilarką?

„Pilarka” i „piła” – w potocznej mowie za pomocą tych dwóch słów nazywa się jedno narzędzie lub urządzenie. Czy jest to jednak precyzyjne sformułowanie, a pilarka oznacza faktycznie to samo co piła?

Czytaj dalej

Jak działa klockarka do palet?

Klockarka do palet to specjalistyczna maszyna tartaczna służąca do produkcji klocków z litego drewna, które następnie wykorzystywane są w procesie montażu palet. Jak działają te urządzenia i jakie mają zalety?

Czytaj dalej

Automatyzacja w zakładach tartacznych. Szanse i wyzwania

Przemysł drzewny od wieków korzysta z technologii, aby zoptymalizować procesy obróbki drewna i sukcesywnie zwiększać wydajność produkcji. Odbywa się to coraz częściej za sprawą częściowo lub całkowicie zautomatyzowanych linii tartacznych. Jakie wyzwania i szanse stoją przed właścicielami zakładów tartacznych, którzy chcą postawić na automatyzację produkcji?

Czytaj dalej

Funkcje i możliwości traków tarczowych

Traki tarczowe są niezwykle przydatnymi narzędziami stosowanymi w przemyśle drzewnym. Stanowią one kluczowe elementy w liniach tartacznych, zarówno w dużych tartakach, jak i w mniejszych warsztatach stolarskich. Opisujemy funkcje i możliwości traków tarczowych, które czynią je wszechstronnymi maszynami do obróbki drewna.

Czytaj dalej

Jakich kwalifikacji wymaga obsługa maszyn stolarskich?

Wykorzystywane w zakładach tartacznych maszyny stolarskie do drewna umożliwiają precyzyjną obróbkę drewna, usprawniając w ten sposób cały proces produkcji. Jednakże nieprawidłowe ich użytkowanie może stanowić zagrożenie dla operatora i przyczynić się do błędów podczas pracy. Jakimi kompetencjami trzeba się zatem wykazać, żeby bezpiecznie i skutecznie obsługiwać maszyny stolarskie?

Czytaj dalej