Czym się kierować przy wyborze formatówki do desek?

Piła formatowa do desek to istotny element wyposażenia każdego zakładu specjalizującego się w obróbce drewna, w tym przede wszystkim tartaków i przedsiębiorstw stolarskich. Wpływa na zwiększenie efektywności pracy i odgrywa istotną rolę w automatyzacji produkcji. W dalszej części naszego wpisu podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze formatówki do desek.

Jak wybrać odpowiednią formatówkę do desek?

Do najważniejszych cech, którymi powinny wyróżniać się wszystkie urządzenia do tartaku to przede wszystkim wytrzymałość, solidność wykonania i wydajność. Oczywiście dotyczy to również formatówek do desek, które przeznaczone są do intensywnej eksploatacji.

Istotne jest przy tym, aby wybrać urządzenie odpowiednio dostosowane do konkretnych potrzeb. Pilarki tarczowe występują w kilku wersjach i w zależności od tego mogą mieć od dwóch do sześciu suportów tnących, na których zamocowane są silniki elektryczne. Piła tarczowa w każdym suporcie tnącym mocowana jest na wale silnika elektrycznego. Silnik musi mieć odpowiednią moc dostosowaną do specyfiki ciętego materiału.

Cała konstrukcja formatówki musi być możliwie jak najbardziej odporna na wibracje i drgania, dlatego istotne znaczenie ma jakość materiałów użytych do produkcji, a także precyzja wykonania.

Do kluczowych parametrów, które trzeba przeanalizować przed wyborem konkretnej formatówki do desek, zaliczamy:

  • parametry cięcia (w tym: maksymalną i minimalną długość gotowej deski, maksymalną ilość pił, maksymalną szerokość i grubość gotowej deski, średnicę piły tarczowej, średnicę wrzecion),
  • system posuwu (w tym: moc silnika posuwu, płynna regulacja szybkości posuwu),
  • moc silników wrzecion,
  • gabaryty urządzenia (długość, wysokość, szerokość).

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ewentualne wyposażenie dodatkowe, do którego zaliczamy np. taśmociąg na odpady czy podajnik drewna.

Jesteś zainteresowany formatówką do drewna? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.