Czym wyróżniają się nowoczesne zakłady tartaczne?

Nowoczesne zakłady tartaczne stanowią kluczowy element przemysłu drzewnego, oferując zaawansowane rozwiązania w obszarze obróbki drewna. Obecnie produkowane maszyny tartaczne są w stanie sprostać najbardziej wymagającym zadaniom i zagwarantować wysoką jakość produkcji. Wyjaśniamy, jakie urządzenia są zazwyczaj stosowane w nowoczesnych tartakach.

Czym musi wyróżniać się tartak odpowiadający współczesnym standardom?

W porównaniu do tartaków sprzed wielu lat, te współczesne charakteryzują się znacznie większą wydajnością i szybkością przetwarzania drewna. Konkurencja w realiach gospodarki wolnorynkowej wymusza na właścicielach tartaków stosowanie takich rozwiązań, które maksymalnie przyśpieszą produkcję elementów drewnianych. Maszyny tartaczne muszą zatem z jednej strony zapewniać optymalną efektywność produkcji, a z drugiej cechować się wysoką wytrzymałością i odpornością na intensywną eksploatację. To gwarantuje nie tylko długą żywotność urządzeń, ale również zabezpiecza pracowników.

Jakie urządzenia powinny znaleźć się w nowoczesnym tartaku?

Jednym z najważniejszych urządzeń jest formatówka do desek, która służy do precyzyjnego przycinania desek na określone wymiary i kształty. W tartakach używa się też między innymi: przecinarek do kłód drewna, oflisiarek do wyrzynania desek z oflisów, rębaków przeznaczonych do rozdrabniania dużych ilości fragmentów drewna, frezarek umożliwiających obróbkę krawędzi i powierzchni drewnianych elementów, traktów tarczowych służących do cięcia drewna pod wieloma kątami z użyciem pił tarczowych, niezwykle wydajnych wielopił i wielu innych urządzeń.

Oczywiście nowoczesne tartaki powinny być wyposażone nie tylko w urządzenia tnące, ale również pomocnicze, takie jak taśmociągi do transportu drewna, wyciągarki do wyjmowania oflisów czy obracarki na kłody. W tartakach muszą też znajdować się elementy systemu wentylacyjnego odpowiedzialne za skuteczne usuwanie pyłu, takie jak rury wentylacyjne czy cyklony.