Funkcje i możliwości traków tarczowych

Traki tarczowe są niezwykle przydatnymi narzędziami stosowanymi w przemyśle drzewnym. Stanowią one kluczowe elementy w liniach tartacznych, zarówno w dużych tartakach, jak i w mniejszych warsztatach stolarskich. Opisujemy funkcje i możliwości traków tarczowych, które czynią je wszechstronnymi maszynami do obróbki drewna.

Precyzyjne cięcie na wymiar

Podstawowym zadaniem traków tarczowych jest cięcie różnych materiałów, takich jak drewno. Kluczową zaletą tych urządzeń jest ich precyzyjność – dzięki odpowiednim ustawieniom i regulacjom możemy ciąć drewniane kłody na deski o dokładnie określonej długości i szerokości. Takie cięcie może odbywać się nawet z dokładnością do milimetra!

Wielofunkcyjność i różnorodność cięć

Traki tarczowe są narzędziami bardzo wszechstronnymi, gdyż oferują szeroką gamę cięć, umożliwiając tym samym realizację niemal każdego, nawet bardzo skomplikowanego projektu. Oprócz standardowych cięć wzdłużnych, traki tarczowe przeprowadzają cięcia poprzeczne, cięcia pod kątem oraz cięcia skośne, tworząc na powierzchni drewna różnorakie wzory i kształty. Dostępne w naszej ofercie traki tarczowe dwuwałowe pozwalają na jeszcze większe dopracowanie detali, ponieważ z ich pomocą można ciąć drewno pod różnymi kątami.

Efektywność, wydajność oraz oszczędność czasu

Oprócz wysokiej precyzji i wielofunkcyjności traki tarczowe mają też inne zalety. Możliwość jednoczesnego cięcia kilku desek czy płyt znacznie przyspiesza pracę, a masowa produkcja elementów o identycznych wymiarach staje się wówczas bardzo prosta. Ponadto, jako pierwszy producent maszyn do obróbki drewna w trakach użyliśmy dwóch pił tnących w obydwie strony. Umożliwia to uniknięcie pustych przejazdów i zwiększa efektywność obrabiania.

Zaś za sprawą wspomnianych wcześniej traków tarczowych dwuwałowych dokonuje się cięć aż dwóch szerokości pryzmy, jednocześnie nie musząc sortować surowca, co również wpływa na wydajność całego procesu produkcyjnego.