Jakie maszyny do tartaku?

Tartak to zakład przerobu drewna, w którym na co dzień wykorzystuje się wiele różnorodnych maszyn i sprzętów. Bez nich tak naprawdę trudno wyobrazić sobie sprawny przebieg większości procesów technologicznych związanych zarówno z wytwarzaniem tarcicy, jak i obróbką i cięciem drewna. Wysokiej jakości maszyny są więc podstawą prawidłowego funkcjonowania tartaków.

Maszyny wykorzystywane w tartakach: najważniejsze przykłady

Dobór konkretnych elementów wyposażenia tartaków zawsze zależy od wielkości i specjalizacji danego zakładu. Można jednak wyróżnić maszyny, które mają szczególne znaczenie podczas przerobu i obróbki drewna. Bardzo ważne są przede wszystkim piły tartaczne, które służą do rozcinania drewna na mniejsze kawałki. Oprócz sprzętów ręcznych wykorzystywane są też maszyny stacjonarne, czyli pilarki tarczowe, które konstrukcyjnie przeznaczoną do przecinania poprzecznego drewna okrągłego o określonych długościach i średnicy na krótsze odcinki. Specjalne traki umożliwiają cięcie wzdłużne kłód na pryzmy o określonej grubości za pomocą pił tarczowych, umieszczonych na wrzecionie górnym i dolnym. Są to zaawansowane maszyny wyposażone we wbudowany mechanizm posuwowy obrabianego materiału o zmiennej (płynnej) regulacji prędkości. Do wycinania desek i listew z pryzm służą wielopiły, które mogą też pełnić funkcję obrzynarki do desek.

Oprócz tego w tartakach wykorzystywane są również obrzynarki do wzdłużnego obustronnego obrzynania desek. Stosowane są też wyciągarki, w tym wyciągarka ślimakowa i wyciągarka oflisów. Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Tartak może zostać wyposażony w szereg innych maszyn i sprzętów, w tym m.in. oflisiarki, formatówki, klockarki, rębaki, owijarki, frezarki, sztaplarki, korowarki, ostrzarki, separatory, wirniki, odciągi itd. Pozwalają one na realizację szeregu zaawansowanych procesów technologicznych.

Wszystkie niezbędne maszyny do tartaku dostępne są w ofercie naszej firmy. Jesteśmy producentem kompleksowego wyposażenia zakładów przetwórstwa drewna o różnych profilach działania. Gwarantujemy nie tylko wysoką jakość, ale przede wszystkim relatywnie krótki czas wytwarzania zamówionych maszyn. Oprócz tego oferujemy konkurencyjne ceny i fachowe doradztwo. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.