Kiedy stosuje się formatówki do drewna?

Trudno wyobrazić sobie pracę tartaków i innych przedsiębiorstw trudniących się cięciem oraz przetwórstwem drewna, które nie miałyby w swoim wyposażeniu formatówek do drewna. Do czego zatem służą te urządzenia i gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Maszyna do przycinania desek, listew i kantówek

Formatówki do drewna, czyli inaczej mówiąc pilarki formatowe, są przeznaczone do ukośnego, wzdłużnego i poprzecznego obcinania kantówek, listew, płyt drewnianych oraz desek. Maszyna wykonuje te zadania w oparciu o system zintegrowanych pił. Poza ostrzami do precyzyjnego docinania drewnianego materiału, według wskazanych wcześniej przez operatora parametrów, formatówki są wyposażone również w zabieraki transportowe i zasobniki drewna.

Dobra pilarka formatowa musi obcinać części drewniane z niezwykłą dokładnością, by te pasowały do wytycznych w ramach konkretnego projektu. Precyzja to zatem najważniejszy parametr formatówek do drewna, jednak urządzenia te muszą być również wyprodukowane w oparciu o normy dotyczące bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Gdzie używa się pilarek formatowych?

Pilarka formatowa umieszczona w linii produkcyjnej umożliwia nieprzerwaną i możliwie jak w największym stopniu automatyczną pracę tartaku, zakładu stolarskiego, meblarskiego czy wszędzie tam, gdzie obrabia się drewno oraz produkuje konstrukcje z tego surowca. To właśnie w tych miejscach zastosowanie znajdują te profesjonalne maszyny do obróbki drewna, które w wielu wariantach znajdziesz w naszym sklepie.

Automatyzacja procesów technologicznych jest szczególnie istotna w przypadku produkcji przemysłowej na dużą skalę. Poszczególne modele formatówek mają zróżnicowane parametry i różnią się wyposażeniem, dlatego zalecane jest skontaktowanie się z producentem lub dystrybutorem, by uzyskać pomoc przy wyborze rozwiązania dopasowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa.