Poznaj rodzaje pił do drewna

Piła to podstawowe narzędzie wykorzystywane przy obróbce drewna. Podstawową jej funkcją jest rozdzielanie materiału na mniejsze fragmenty. W praktyce jednak tego typu narzędzia znajdują znacznie szersze zastosowanie, szczególnie w profesjonalnych zakładach stolarskich. Dlatego też wyróżniamy wiele rodzajów pił, które różnią się od siebie przeznaczenie, rodzajem ostrza, wielkością zębów itd. Poznaj najważniejsze z nich.

Klasyczne piły ręczne i piły mechaniczne

Podstawowego podziału pił można dokonać ze względu na zastosowany napęd. Pod tym względem wyróżniamy klasyczne piły ręczne, do których zaliczamy m.in. ramówki, czopnice, krawędziówki, płatnice, otwornice itd. Stosowane są zarówno w warunkach warsztatowych, jak i nierzadko — pomocniczo — przemysłowych. Ich wydajność jest stosunkowo niska, ale cechują się niewysoką ceną i większym bezpieczeństwem podczas pracy.

Piły mechaniczne znajdują przemysłowe zastosowanie. To podstawowe narzędzie pracy w zakładach specjalizujących się w obróbce drewna na szeroką skalę. W tym przypadku wyróżniamy wiele rodzajów pił o konkretnym przeznaczeniu. Zapewniają wydajność pracy i dużą precyzję przecinania.

Główne typy pił mechanicznych

Do pił mechanicznych przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania zaliczamy m.in.:

  • piły tarczowe — do najczęściej wykorzystywane urządzenie. Elementem tnącym jest w nich zębata tarcza. Najczęściej montowane są na specjalnych stołach, które ułatwiają cięcie nawet dużych gabarytów i podnoszą poziom bezpieczeństwa. Występują w kilku wariantach, w tym: piły ramieniowe, wahadłowe, panelowe, ukośnice.
  • piły taśmowe — przeznaczone do cięcia podłużnego, poprzecznego, a także cięcia profilowego i po łuku.
  • piły łańcuchowe — stosowane głównie w pracach leśnych. Elementem roboczym jest w nich ruchomy łańcuch wyposażony w ostrza.
  • traki, czyli piły ramkowe — cechują się zębami tnącymi umieszczonymi na ruchomej ramie.
  • wyrzynarki — przeznaczone są do precyzyjnego wycinania niewielkich elementów lub precyzyjnych kształtów.
  • piły panelowe — używane głównie w zakładach stolarskich. Nadają się przede wszystkim do dokładnego odwzorowywania elementów o konkretnych wymiarach.
  • piły kątowe — przeznaczone do przycinania drewna z wysoką precyzją. Ich zadaniem jest tworzenie skosów na krawędziach materiału.

Wielopiły do cięcia drewna

Szczególnym rodzajem są wielopiły do drewna. To maszyny stolarskie, których działanie opiera się na wykonywaniu cięć podłużnych. Jest to możliwe za sprawą mechanizmu podwójnych pił tarczowych. Oprócz tego posiadają stół odbiorczy, stół nadawczy i sprzęg pił tarczowych. Sprawnie dzielą grubą belkę na deski lub listwy.

Inne rodzaje pił

Wymienione powyżej rodzaje pił nie wyczerpują jeszcze możliwości wyposażenia zakładów stolarskich w maszyny tnące. Wyróżnić można szereg innych specjalistycznych urządzeń do cięcia, w tym m.in. piły formatowe, piły panelowe, piły ścienne, piły radialne, piły do forniru itd. Poszczególne maszyny mogą być wyposażone w odpowiednie systemy tnące, które pozwalają na pracę z materiałami o konkretnych właściwościach i parametrach, a także do realizowania rozmaitych czynności.