Z jakich rur wykonywać przewody wentylacyjne?

Rury na przewody wentylacyjne muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Obowiązujące przepisy dopuszczają stosowanie rur z tworzyw niepalnych, dlatego najczęściej wykorzystuje się rury metalowe. Na rynku dostępne są:

  • Rury spiro – powstają w wyniku spiralnego zwijania taśmy z blachy ocynkowanej o różnych grubościach.
  • Kanały metalowe – wykonywane są z różnych gatunków blach. Mogą mieć kształt prostokątny lub okrągły.
  • Kanały elastyczne – są podatne na zgniatanie i trudne w czyszczeniu ze względu na nieregularną powierzchnię. Ich zaletą jest możliwość dostosowania trasy przebiegu kanału do skomplikowanych projektów.

Parametry rur wentylacyjnych

Rury wentylacyjne dostępne są w różnych średnicach i zawsze muszą odpowiadać ilości powietrza, jakie ma przez nie przepływać. Średnica przewodów powinna zapewniać odpowiedni względem kubatury pomieszczenia przepływ powietrza. Zastosowanie rur niezgodnych z wymogami technicznymi powoduje zwiększenie poziomu hałasu emitowanego przez instalację lub podniesienie oporów przepływu powietrza.

Warto wiedzieć, że instalacja wentylacyjna powinna być możliwie jak najkrótsza, ponieważ wraz ze wzrostem długości przewodów obniża się wydajność wymiany powietrza. Warto unikać dużej ilości załamań i układania rur pod kątem prostym.

Przewody izolowane i nieizolowane

Zaletą rur nieizolowanych jest stosunkowo niska cena, jednakże zastosowanie takich rur wiąże się z wyższym ryzykiem pojawiania się skroplin. Co więcej, ze względu na brak izolacji akustycznej zwiększa się poziom hałasu. Karbowane rury elastyczne, czyli tak zwane fleksy stosuje się obecnie najczęściej do podłączania krótkich odcinków na przykład kratek wentylacyjnych.

Izolowane przewody wentylacyjne z płaszczem, czyli rury spiro są co prawda droższe, ale powietrze porusza się w nich z mniejszym oporem. Poza tym zapewniają lepszy komfort akustyczny i nie powodują ryzyka powstawania skroplin.